Oni mojih godina sjetit će se kako je u 2000-tim godinama zaživio trend u hip-hopu i elektronskoj glazbi koji nikad nije izgubio na snazi. To su suradnje nekoliko repera ili DJ-a na istoj pjesmi, rjeđe čitavom albumu. Featuring, reći će poligloti. “Fjučuring”, reći će Target iz Tram 11.
Druga riječ za suradnju je Kolaboracija, i to baš s velikim početnim K. Ta je riječ u hrvatskom jeziku sinonim za maštovito i off-the-wall pivo napucano najboljim idejama brewera Zmajske, Nove runde i Varionice. I to je nešto što već bez grižnje savjesti mogu nazvati tradicijom i argumentirati ovako – “sve što se u narodu ponavlja periodički i već najmanje triput, a služi se uvriježenim uzusima, naziva se tradicijom“, definicija je koju sam upravo izmislio za potrebe ovog teksta, a koja potkrepljuje moju tvrdnju.
Stoga, logični nastavak već stabilne tradicije je Kolaboracija 3 – jednodnevno druženje pivara nabrojene tri pivovare koji tijekom 24 sata, u alkoholnoj izmaglici, pred bijelom pločom ispunjenom formulama (zamisli brzinski legendarnu scenu popularnog meme-a iz It’s always sunny in Philadelphia u kojoj Charlie objašnjava jednu od svojih besmislica) i punom pećnicom mariniranog mesa, razmjenjuju ideje za novo pivo. Ništa ne može poći po zlu i kontrolirani kaos je ono što ih vodi. No, možeš misliti što hoćeš, ali ovakva educirana trabunjanja dosad su iznjedrila Kolaboraciju 1 i 2, vjerojatno najbrže nestajuće pivo s domaćih polica, frižidera i točionika.
Podsjetimo kratko na dvogodišnju povijest ovog projekta. Zmajska pivovara, Nova runda i Varionica bratske su pivovare čiji su breweri 2020., u jeku korone, svarili prvu Kolaboraciju u prostoru Zmajske. Bila je to hmeljna bomba od 6,9% alkohola u NEIPA stilu. Godinu kasnije zabava se seli u Zabok i u pivovari Nove runde kuha se Kolaboracija 2, voćna NEIPA sa zavidnim količinama marakuje i bijele guave.
Sasvim je jasno da i treći nastavak mora pratiti zadani smjer tradicije – izvrsnost (i NEIPA).
Red je ovaj put bio na pivovari Varionice da posluži kao poligon za eksperiment-misiju, a to je u ovom slučaju bila želja pivara da naprave vrlo aromatično pivo koje se pije lagano, i tu ideju treba pozdraviti s obzirom na vrućine koje nam već ovih dana vrše pritisak na regiju i dozivaju turiste čiji novac tako nevoljko uzimamo jednom godišnje. Nastala je micro NEIPA. Dakle, New England IPA s intenzivnim citrusnim aromama hmelja, suho hmeljena, zaokruženog okusa, ali micro – svega 2,7% alkohola! To je onaj “pije se lagano” dio jer u ovakvom pivu izazov je postići prisutnost tijela u pivu uz naglašene arome. K tome je poželjno da je gorčina manjeg intenziteta nego kod tipičnih IPA.
Sve to Kolaboracija 3 isporučuje uz pomoć Riwaka, Cryo Citra i Cryo Mosaic hmeljeva, a sudeći po onome što su nas dosad ove pivovare naviknule očekivati od njihovih poigravanja hmeljevima, sladom i pokojim avangardnim sastojkom u pivu, očekuje nas ljeto za ispijanje NEIPA-e u velikim količinama.
Zapravo, ljeto ti može početi već ove subote na (također već tradicionalnom) Zmajevu u Zmajskoj pivovari gdje ćeš imati prilike protagonista ovog teksta i premijerno kušati. Ako pak nakon toga ispadne da se s nečim od ovdje napisanog ne slažeš, siguran sam da će ti autor teksta demonstrirati sve vojne taktike izbjegavanja neprijatelja, neugodnih pitanja i odgovornosti koje nisu poznate javnosti. Jer da jesu svi bi pisali blogove.
Tekst: Bruno Pavlek / Fotografije: atelier ANII; Šime Lugarov