Znaš ono kad ideš na more, prvi put u godini, nakrcanim autom punim paštete, prijatelja i piva pa ti auto crkne čim pređeš Krčki most i stupiš u domenu najskupljeg automehaničara u Hrvatskoj? Znaš, znaš.
Spasile bi te kleme, naravno, i jedan namjernik kojem nije prevelika sramota stati i pomoći unesrećenim Balkancima u njihovoj zemlji. E, tada pod svjetlo sunčevog reflektora na +38 stupnjeva stupa onaj jedan frend, obično najniži u društvu, koji kaže ponosno i onako svisoka: “Imam ja kleme, ali su mi doma u garaži”.
Efekt koji njegova izjava ima na rješenje situacije u kojoj si se tada našao je isti kao i efekt pivske trivije na preživljavanje toplinskog udara koji nam slijedi, pa ako toleriraš bizarnog frenda, dozvoli i meni da te razonodim par minuta.
— 01. Hmelj je otrovan za pse. To je nešto vrijedno za znati, iako ćeš se vjerojatno rijetko naći u situaciju gdje tvoj pas može maznuti par deka hmelja. Hmelj je skup i nitko ga ne baca po podu bezveze, ali ako se sa svojim psom slučajno nađeš na tlu neke craft pivovare, lako je moguće da će hmeljnog praha biti u tragovima posvuda. Tada je bitno ne dozvoliti svom dlakavcu da taj prah udahne, nikako i nikad.
— 02. Sjedinjene Američke Države uvijek su imale živopisne predsjednike (iako je i nama Hrvatima taj pojam unazad nekoliko godina uvelike relativiziran i ne možemo ni u koju državu više upirati prstom), a neki su od njih bili i kućni amaterski pivari, čak njih četvorica – George Washington, Thomas Jefferson, James Madison i Barack Obama. Ne znam kakve su im kvalitete bila piva, ali pothvat je to koji sam po sebi zaslužuje barem usputni “skidam kapu”.
— 03. Craft pivo je dobro za ljudske kosti jer je bogato silicijem.
— 04. U srednjovjekovnoj Europi prosječna je osoba pila 220-250 litara piva godišnje. Kako pivo prolazi kroz proces fermentacije, bilo je čišće i sigurnije za piće nego voda tog vremena. Čisto za usporedbu – današnji najveći pivopije su Česi koji godišnje po glavi piju nepunih 149 litara piva.
— 05. Puževi obožavaju pivo i to je korisna informacija svim vrtlarima među nama. Dovoljno je u neki plitki lavor uliti par decilitara piva i ostaviti ga preko noći u vrtu. Ujutro će biti prepun puževa koji su tvoje usjeve barem nakratko ostavili na miru i upali u klopku zamamnog piva.
— 06. Prema legendi postoje staroegipatski tekstovi u kojima se spominje preko sto medicinskih primjena piva. To nije teško za povjerovati budući da su naši preci svemu što im se sviđalo pridavali ljekovita svojstva jer dokazati se moglo malo toga, a pivo se voljelo popiti.
— 07. Ovo je vezano na prethodnu “činjenicu”, ali dobiva svoj redni broj zbog važnosti i stupnja bizarnosti. Navodno su babice u 17. stoljeću varile izuzetno jaka piva kojima bi rodiljama ublažavale bolove pri porodu. Također lako za povjerovati i bez suvišnih objašnjenja i isprika.
— 08. Vikinzi su vjerovali da ih nakon smrti očekuje orijaška koza čije je vime nepresušni izvor piva, jasno. Priznaj, sasvim je logično da nečija percepcija raja počiva na ideji beskonačne količine dostupnog piva. Svi smo o tome razmišljali barem jednom, da nam Pale Ale teče beskrajno, iz koze ili u obliku potoka, svejedno.
— 09. U srednjem se vijeku djecu poticalo na ispijanje piva zbog hranjivih vrijednosti kojima je obilovalo. Zamisli da danas vidiš na ulici kako otac kćeri otvara bocu hladnog Pop!Lagera i govori joj: “Ajde popij to naiskap, da narasteš i budeš jaka!”. Pohvalio bi oca na izboru piva, no djetetu bi požrtvovno istrgnuo tu bocu iz ruke i iskapio ga sam pred njim, da budeš siguran da ga neće ipak pronaći ako ga baciš i popiti dok ne gledaš. Pomažeš koliko ti je u moći.
— 10. Hmelj također navodno ima brojne zdravstvene benefite – pomaže pri upalama zglobova, nesanici, grčevima dišnog sustava i lošoj probavi, stoga nazdravi Deep Dive-om za zdravlje, jer od te količine hmelja ozdravit će cijeli kvart!
Kao što se vidi iz gore navedenog, srednji je vijek bio svakako najbolje vrijeme za konzumaciju piva – mogao si piti od jutra do sutra, a sve što bi netko mogao komentirati bilo bi nešto u stilu: “Ovaj čovjek nevjerojatno dobro brine o svom zdravlju i zdravlju svog djeteta”.
Ali realno, ako smo politički doista nazad u srednjem vijeku, a ekonomski nas svega nekoliko mjeseci od toga dijeli – zašto se ne bismo i po pitanju ispijanja piva vratili u to doba? Svakako bismo se bolje zabavili.
Tekst: Bruno Pavlek / Fotografije: Šime Lugarov / atelier ANII / Keglica / Unsplash