Pomoću ovog trika preskoči mudrovanje o trećem svjetskom ratu
Moram se složiti s jednom od svojih tvrdnji – svaki je sport nakon 30-te godine ekstreman. Sa mnom će se svakako složiti mnogi, a pogotovo oni stariji od 30 godina. Oni realni. Jer, realno, nakon svake sportske aktivnosti u tim godinama treba ti nekoliko dana da dođeš u svoje susjedstvo, a kamoli k sebi i to je činjenica, bila riječ o nogometu, skijanju, plivanju, stolnom tenisu ili agresivnom drijemežu. Fizički ti neće biti dobro, znaš to, ali ipak se nečim takvim baviš da ne postaneš oronula podrtina i zapravo se ipak nekako osjećaš bolje nakon te antiljudske kalvarije. I dapače, jer sad možeš bez grižnje savjesti maznuti nekoliko Neon Stoutova i osladiti se nekažnjeno tim kalorijama.
Ovo zadnje se nikako ne može reći za osjećanje nakon sitnih casual druženja zadnjih desetak dana. Piješ drugo pivo, ono koje te vraća u život nakon jednosatne torture zvane partija skvoša, i svjedočiš nevjerojatnoj, možda i nikad dosad viđenoj, ali svakako blatantnoj metamorfozi čovjeka za kojeg si vjerovao da ga poznaješ kao susjeda koji nije uložio u zavjese na svojim prozorima. Usne mu se miču, on zbori, ali ti ne prepoznaješ riječi koji mu izlaze iz usta. Zapravo, razumiješ ih, ali ih nisi očekivao i sad si smušen. Govori li on to stvarno izjavne rečenice o stanju u Ukrajini s apsurdnom sigurnošću u glasu? Da, naravno da govori jer ih svi odjednom govore. Svi koji imaju dar govora čudesno pronalaze najmanje pore u zdravom dokoličarskom razgovoru kako bi ubacili svoje iscrpno i mukotrpno prikupljeno znanje o geostrateškim značajima onoga što se trenutno događa u Ukrajini.
Događa se tragedija nevjerojatnih razmjera, toliko sigurno znaš, ali ono što te iz sebičnih razloga ipak sad najviše zanima su odgovori na sljedeća dva pitanja: kako je moguće da jedan od najvećih svjetskih stručnjaka za cjepiva, samouki pulmolog i priučeni infektolog, koji je donedavno svima oko sebe gnojio o fajzeru, Gatesu i Sorošu, sjedi upravo nasuprot tebe? I drugo, zar nije doista nevjerojatno da je taj isti medicinski stručnjak zapravo ujedno i vodeći regionalni ekspert za pitanja istočne Europe, povijesni tumač svjetskog kalibra i osoba kojoj po pomoć trče analitičari NATO-a kad žele predvidjeti Putinov idući korak?
Odgovori su redom: nije moguće i ne, nije vjerojatno.
Taj misteriozni čovjek koji sjedi nasuprot tebe i dalje je tvoj znojni prijatelj kojeg si razapeo u skvošu s dva razlike prije 15 minuta, samo što si je nedavno imenu pridodao laskave ali imaginarne titule raznih stručnjaka za svjetska pitanja pa ga na trenutak nisi prepoznao.
E pa sad je red na tebi da ga ispetardiraš nasumičnim zabavnim činjenicama o pivu jer on je smorio tebe, pa zašto bi čovjeku ostao dužan. Krenimo redom s materijalom:
Aristotel je tvrdio da ljudi koji se napiju vina ili drugih alkoholnih pića padaju u raznim smjerovima, ali oni koji vide previše dna pivske krigle padaju uvijek na leđa.
Stari Egipćani uzdali su se uvelike u pivo jer ih je opskrbljivalo nužnim vitaminima te je bilo čišće i sigurnije za piti od nilske vode.
Vjerovanje je da su vikinški ratnici po dolasku u Valhallu na dar dobili pivo.
U starom Egiptu majstori pivari su uglavnom bile žene.
Boca Allsopp’s Arctic Alea, piva svarenog 1875. godine za ekspediciju na Sjeverni pol, prodana je na aukciji 2015. u Engleskoj za 4500 dolara.
2001.godine u nekim su belgijskim osnovnim školama klincima posluživali pivo s niskom razinom alkohola nakon ručka kao zdraviju alternativu raznim sokovima.
U nekim malim afričkim selima stanovnici se okupljaju oko zajedničkog pivskog kotla i piju iz njega na slamke.
Kad je danski fizičar Niels Bohr dobio Nobelovu nagradu, iz Carlsberga su mu poklonili kuću koja je bila cjevovodom spojena na pivovaru i besplatno pivo do kraja života.
Famozni njemački zakon o čistoći piva, Reinheitsgebot, donio je bavarski vojvoda Wilhelm IV 1516. godine, a njime se nalaže da jedini sastojci pri proizvodnji piva mogu biti ječam, hmelj i voda. Zakon je i dalje na snazi, ali uz mnoge modifikacije.
U drevnoj Kini pivo su varili od proklijale riže, a nerijetko su joj dodavali i voće.
Eto. Kad tvoj frend može biti doktor i vojskovođa, možeš i ti, barem nakratko, živjeti uzbudljiv život pivskog znalca i serijskog čitača zabavnih internetskih crtica koji svaki stručan razgovor prekida u samo par sekundi i podizanjem čaše pune Pale Alea iskreno izgovara “Samo da rata ne bude”.
Tekst: Bruno Pavlek / Fotografije: Šime Lugarov; atelier ANII
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.